toy story spin-off’u lightyear, 14 ülkede yasaklandı

toy story spin-off’u lightyear, 14 ülkede yasaklandı


sebebi malum


Disney ve Pixar flörtünün en tatlı meyvelerinden Toy Story’nin spin-off filmi Lightyear, önümüzdeki Cuma günü vizyona girmeye hazırlanıyor. Filmin vizyon arifesinde 14 ülke, Lightyear’ın gösteriminin yasakladığını açıkladı.

Toy Story serisinin astronot oyuncağı Buzz Lightyear’a esin kaynağı olan aynı isimli astronotu bir oyuncak olarak değil, kanlı canlı bir insan olarak göreceğimiz Lightyear, birkaç ay önce çeşitli tartışmalarla gündeme gelmişti. Filmde Buzz Lightyear’ın meslektaşı, Alisha Hawthorne isimli eşcinsel bir karakterin eşi Izzy ile bir öpüşme sahnesi yer alıyor. Birkaç ay önce bu sahne bizzat Disney tarafından filmden kesilmişti. Bunun üzerine LGBTIQ+ üyesi Pixar çalışanları, Disney’e bir açık mektup yazarak bu kararlarından vazgeçmelerini ve sahneyi filmde olduğu gibi bırakmalarını dile getirmişti. Disney sadece Pixar çalışanlarından değil, birçok sosyal medya kullanıcısından da tepki toplamıştı ve “homofobik” olarak yaftalanmıştı. Hal böyle olunca Disney’den mevzu bahis sahnenin filme tekrar eklendiği açıklaması kısa süre sonra gelmişti.

Bugün ise aralarında Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Malezya, Lübnan ve Mısır gibilerinin de bulunduğu 14 ülke, Lightyear’ı ülkelerinin “medya içerik standartlarını ihlal etmesi” sebebiyle sinema salonlarında gösterime sokmayacaklarını duyurdu. Variety’de yer alan bir habere göre Birleşik Arap Emirlikleri filmin vizyona girmesine onay vermişti aslında. Fakat sosyal medyada ortaya çıkan tepkilerin ve kullanıcıların Lightyear’ı “Müslümanlığa ve İslam’a hakaret” olarak suçlamasının ardından BAE de filmi yasaklayan ülkeler arasına girmiş. Yine aynı habere göre Malezya, Disney’den filmdeki sahneyi kesmeleri talebinde bulunmuş. Disney bu talebi reddedince Malezya’dan da Lightyear’a yasak gelmiş.

Disney tarafından konuya dair şimdilik bir açıklama yapılmamış.