yeni nils frahm teklisi 18 dakika boyunca huzur vadediyor

yeni nils frahm teklisi 18 dakika boyunca huzur vadediyor


lemon day


Nils Frahm’ın 2018 çıkışlı liste başı kaydı All Melody’i takiben gelen yeni uzun çalarından bir şarkımız daha var. Üstelik öyle 3-5 dakikalık değil, 18 dakikalık bir şarkımız var.

Doğadan ve doğanın büyüleyiciliğinden etkilenenlere ithafen yaratılan Music For Animals isimli yeni albümden ilk olarak birkaç hafta evvel paylaşılan yedi dakikalık Right Right Right’ı dinlemiştik. Süresiyle ilk tekliyi ikiye katlayan yeni şarkının adı ise Lemon Day.

All Melody’den beri Frahm’dan Empty, Graz, Old Friends New Friends de dahil toplam altı albüm dinleme fırsatına eriştik ancak bu albümler canlı kayıtlar ve eski materyallerden oluşuyordu. Music For Animals ise Frahm’ın 2018’den beri bir uzun çalar için stüdyoya girdiği ilk albüm. Albümün türü ve teması ise yine Frahm’a yaraşır, emsali az niteliklere sahip. Toplam 10 şarkıyı barındıracak uzun çalar, Erik Satie’nin 1917’de ortaya attığı mobilya müziği -ya da orijinal adıyla musique d’ameublement– teriminden/türünden beslenen seslere sahip olacak. Dinleyicinin dikkatini çekmek için herhangi bir gayesi olmayan bu tür, tam da adından anlaşılacağı şekilde evinizdeki gündelik hayatınıza, eşyalarınıza, mobilyalarınıza ayak uydurup tıpkı bu mobilyalar gibi ortamdaki boşluğu ve sessizliği kendisini pek de önemsenmeyecek biçimde bozmayı amaçlıyor. “Dikkat çekmeyecekse neden böyle bir tür var?” sorusunun cevabı ise şöyle: Boşluğu doldurmak için bazen amaçsız şeylere de ihtiyacımız var.

Music For Animals, her ne kadar mobilya müziği türünden beslense de Frahm’ın All Melody’de yarattığı eşsiz müzikal dünyadan da esintiler taşıyacak, hatta direkt olarak All Melody’nin bitirdiği yerden başlayacak gibi görünüyor. Öte yandan, Ólafur Arnalds ile ortak kaydedilen 2015 çıkışlı Loon albümünden de çeşitli tınılar duyacak gibiyiz. Bunu albümün duyurusu ile beraber paylaşılan; atmosferik seslere, yumuşak analog sequencer kayıtlara ve sakinliğini korusa da her saniyesinde daha da derinleşen ilk tekli Right Right Right’ta ve bugün paylaşılan mega tekli Lemon Day’de görebiliyoruz. Albümün temasına gelecek olursak… Çoğu Frahm kaydı gibi yine doğadan ilham alıyor Music For Animals. Temayı şu sözlerle özetlemiş hatta: “Bazı insanlar yaprakların hışırtısını ve dalların hareket etmesini izlemekten hoşlanır. Bu albüm onlar için.”

Sabırsızca beklediğimiz yeni Nils Frahm kaydı Music For Animals, 23 Eylül tarihinde kapımızı çalacak. Şimdilik albümün yeni teklisi Lemon Day ile oyalanabiliriz.

Music For Animals:

1. The Dog With 1000 Faces
2. Mussel Memory
3. Seagull Scene
4. Sheep In Black And White
5. Stepping Stone
6. Briefly
7. Right Right Right
8. World Of Squares
9. Lemon Day
10. Do Dream

Bu muazzam kapak görseli için de söyleyeceğimiz çok şey var ama neyse…