francis ford coppola’nın megalopolis’ine yeni isimler giriş yaptı

francis ford coppola’nın megalopolis’ine yeni isimler giriş yaptı


rüya projede son dakika


Sinema dünyasının yaşayan efsanesi Francis Ford Coppola’nın 20 yıldan fazla bir süredir hayallerini süsleyen Megalopolis projesinden yeni gelişmeler var. Filmin kadrosunda yer alacak isimlere yenileri eklendi.

Adam Driver, Nathalie Emmanuel, Forest Whitaker, Laurence Fishburne, Jon Voight ve Aubrey Plaza’nın daha evvelden filmin kadrosunda yer alacağı açıklanmıştı.

Bu isimlere Shia LaBeouf, Jason Schwartzman (Coppola’s yeğeni), Talia Shire (Coppola’nın kız kardeşi, Rocky’nin Adrian’ı), Grace Vanderwaal, Kathryn Hunter ve James Remar eklendi. LaBeouf tercihinin çokça konuşulacağını şimdiden söyleyebiliriz.

Megalopolis için daha önce Oscar Isaac, Cate Blanchett, Zendaya, Michelle Pfeiffer, rahmetli James Caan ve Jessica Lange gibi isimlerin dedikodusu dönmüştü.

Coppola’nın senelerdir “rüya projem” şeklinde adlandırdığı Megalopolis’in hikayesi -bizim bildiğimiz kadarıyla- 90’lı yıllara dayanıyor. Milenyum başında senaryosu tamamlanan Megalopolis için 2001 yılında çalışmalara başlanması planlanmış ancak ABD’de yaşanan 11 Eylül saldırılarından sonra proje rafa kaldırılmış. Megalopolis’in hayata geçirilmemesindeki muhtemel sebeplerden biri de aslında 11 Eylül saldırıları ve filmin olay örgüsündeki tesadüfi bağlantı. Çok ufak bir bağlantıdan bahsediyoruz ama yine de dönemin ABD’si tarafından hoş karşılanmayabilecek bir bağlantı bu. Şöyle ki, Megalopolis’te “setting” olarak yerle bir olmuş, felakete kurban gitmiş bir New York var. Şehri tekrar ayaklandırmak isteyen vizyon sahibi bir mimar, New York’u bir ütopya olarak tekrar inşa etmek için kollarını sıvar. Fakat bu mimarın New York’u tekrar yaşanabilir bir yer yapmak için bulunduğu talepleri şehrin belediye başkanının planlarıyla çelişmektedir. Megalopolis’te bu iki karakter arasındaki çekişmeleri izleyeceğiz.

Megalopolis’in çekimlerinin bu ay New York’ta başlaması planlanıyor. Projenin 100-120 milyon dolar arası bir bütçeye sahip olacağı ve bu bütçenin tamamını Coppola’nın cebinden karşılayacağı konuşuluyor. Yani anlayacağınız, Coppola artık ne olursa olsun hayalindeki filmi çekmek istiyor. Ne diyelim, büyük ustaya kolaylıklar diliyoruz.