francis ford coppola’nın rüya projesi megalopolis’e yeni takviyeler

francis ford coppola’nın rüya projesi megalopolis’e yeni takviyeler


rüya projesine taze kanlar


Sinema dünyasının yaşayan efsanesi Francis Ford Coppola’nın 20 yıldan fazla bir süredir hayallerini süsleyen Megalopolis projesinin oyuncu kadrosu genişledikçe genişlemeye devam ediyor. Yıldız isimleri barındıran projeye taptaze isimler dahil oldu.

Adam Driver, Nathalie Emmanuel, Forest Whitaker, Laurence Fishburne, Jon Voight ve Aubrey Plaza’nın ardından Shia LaBeouf, Jason Schwartzman, Talia Shire, Grace Vanderwaal, Kathryn Hunter ve James Remar‘ı kadrosuna ekleyen filme geçtiğimiz gün gündeme düşen bir habere göre Chloe Fineman, Isabelle Kusman, D.B. Sweeney, Bailey Ives ve veteran oyuncu Dustin Hoffman da dahil oldu.

Coppola’nın senelerdir “rüya projem” şeklinde adlandırdığı Megalopolis’in hikayesi -bizim bildiğimiz kadarıyla- 90’lı yıllara dayanıyor. Milenyum başında senaryosu tamamlanan Megalopolis için 2001 yılında çalışmalara başlanması planlanmış ancak ABD’de yaşanan 11 Eylül saldırılarından sonra proje rafa kaldırılmış. Megalopolis’in hayata geçirilmemesindeki muhtemel sebeplerden biri de aslında 11 Eylül saldırıları ve filmin olay örgüsündeki tesadüfi bağlantı. Çok ufak bir bağlantıdan bahsediyoruz ama yine de dönemin ABD’si tarafından hoş karşılanmayabilecek bir bağlantı bu. Şöyle ki, Megalopolis’te “setting” olarak yerle bir olmuş, felakete kurban gitmiş bir New York var. Şehri tekrar ayaklandırmak isteyen vizyon sahibi bir mimar, New York’u bir ütopya olarak tekrar inşa etmek için kollarını sıvar. Fakat bu mimarın New York’u tekrar yaşanabilir bir yer yapmak için bulunduğu talepleri şehrin belediye başkanının planlarıyla çelişmektedir. Megalopolis’te bu iki karakter arasındaki çekişmeleri izleyeceğiz.

Şu sıralar ön prodüksiyon aşamasında olan Megalopolis’in vizyon tarihine dair bir açıklama henüz yapılmamış. Projenin 100-120 milyon dolar arası bir bütçeye sahip olacağı ve bu bütçenin tamamını Coppola’nın cebinden karşılayacağı daha evvelden kulağımıza gelen bilgiler arasında. Yani anlayacağınız, Coppola artık ne olursa olsun hayalindeki filmi çekmek istiyor. Ne diyelim, büyük ustaya kolaylıklar diliyoruz.Advertisement