letterboxd film sıralamaları değişti!

letterboxd film sıralamaları değişti!


eski klasikler ortamlara geri dönüyor


Letterboxd tayfa burada mısınız? Gençlerin iMDB yerine rağbet gösterdiği film değerlendirme sitesi, film puanlamasındaki hesaplamayı değiştirdi. Yaptığı algoritma değişikliğini kendi forumunda yayınladı. Yeni hesaba göre en iyi film sıralamasında filmlerin ayağı kaydırıldı, çoğu sıralama değişti. Spider Man Across the Spider Verse liderliği Harakiri’ye kaptırdı. Letterboxd, “Topluluğun her film için küresel mutabakatını daha iyi yansıtmak amacıyla puanlamaya daha adil bir yaklaşım getirdik” ifadesini kullandı. 

Letterboxd, 2011’den beri eski derecelendirme sistemini kullanıyordu. Bu derecelendirme sistemi, sitenin en popüler listesi Top 250’de popüler filmlerin üst sıralara kolayca tırmanmasına hizmet ediyordu. Sistemin değişmesiyle liste de köklü değişime gitti. 

Eski sistem şöyleydi: Çok kişi tarafından izlenen filmlerin daha az derecelendirilen filmlere oranla hızla yükselmesini engellemek için, az kişi tarafından derecelendirilen yüksek puanların katsayısı daha fazlaydı. Bu da daha adil bir derecelendirmeyi kendi çapında sağlıyordu. Az izlenen sanat filmleri de sitede kendi yerini koruyor listelerde üst sıralara oynayabiliyordu. Kasıtlı olarak yapılan düşük puan veya yüksek puan saldırılarına da site manuel olarak müdahale ediyordu.

Fakat sitenin kullanıcı sayısının artmasıyla yeni filmlere oluşan ilgi, eski sistemin algoritmasıyla hızlıca listenin zirvesine taşır oldu. Bir film popüler olunca hızla 1. olup daha sonra hızla zirveyi eski sahibine teslim etmeye başladı. Şirket yetkilileri ve kullanıcılar bunun fazla manipulatif ve eski, kaliteli filmlere haksızlık edildiğini düşünmüş olacaklar ki, 1 film 1 puan anlayışına geri döndüler. Eski klasikler bu güncellemeyle birlikte listelerde ilk kez baş gösterdi. Keşif sinemacılarına gün doğdu. Cure, Secrets & Lies ve Millennium Actress gibi Letterboxd klasikleri İlk 250’de ilk kez sahneye çıkarken, tertemiz klasikler Lawrence of Arabia, M ve Ran sıralamalarda yükseldi. Tek bir bölgede veya bir film festivalinde gösterime giren filmlerin, geçmişte ne kadar hızlı yükselmiş olabileceklerine kıyasla, uzun vadeli puanlarına oturmasının biraz daha uzun süreceğini düşünüyoruz.