vizyon broşürü: bu hafta hangi filmler vizyona giriyor?

vizyon broşürü: bu hafta hangi filmler vizyona giriyor?


seçkidir, kılavuzdur


Her hafta vizyona yeni giren, playtuşu standardındaki filmleri derleyeceğiz. Sinema biletleri tuhaf fiyatlara sahip olduğundan, gidilen filmi iyi seçip biçmek gerekiyor. Mısır gişesinde film seçenlerden olmayın diye, işte sizin için bu haftanın filmleri…

 

  • Ayna Ayna, Belmin Söylemez

 

2023 İstanbul Film Festivali En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu (Manolya Maya, Şenay Aydın, Laçin Ceylan), 2022 Antalya Jüri Özel Ödülü En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Laçin Ceylan) alan filmin konusu şöyle:

 

Günümüz İstanbul’unda Aylin, oyuncu olma hayali kuran zoraki bir işletme öğrencisi. Baskıcı babasından kurtulup kendi hayatını kurabilmek için bir Osmanlı dizisindeki cariye rolünü kapmak ister. Oyunculuk öğrenmek için bir kursa yazılır. Ancak korkularına ve panik ataklarına yenik düşer. Ekonomik zorluklara rağmen tiyatrosunu ayakta tutmak için mücadele eder. 

 

 

  • Anatomy of a Fall, Justine Triet

 

Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’nin sahibi, ülkemizde Filmekimi’nde en çok rağbet gören filmlerden biriydi. Hitchcockvari mahkeme filmi olarak da tanımlanan, Sandra Hüller’in performansı uzunca konuşulacak Justine Triet imzalı psikolojik gerilimin konusu şöyle:

 

Fransız Alpleri’nde bir kulübede kocası Samuel ve görme engelli oğluyla izole bir yaşam süren Alman yazar Sandra’nın hayatı. Samuel yüksekten düşerek ölür fakat soruşturma sonucunda ölüm nedeninin intihar mı kaza mı olduğu kesinleşmeyince Sandra cinayet suçlamasıyla tutuklanır. Samuel’in ölümünün sorgulandığı mahkeme süreci, çiftin çalkantılı ilişkilerinin de derinine inen rahatsız edici ve tatsız bir psikolojik yolculuğa dönüşür.

 

 

  • The Boy and The Heron, Hayao Miyazaki

 

Hayao Miyazaki’nin 10 yıl aradan sonra sinemaya dönmesi, bu filmi yılın en çok beklenen animasyonu yaptı. Toronto Film Festivali’nin açılış filmi olarak gösterilen film, yedi yılda tamamlandı ve filmin tamamı 60 kişilik bir ekip tarafından elle çizildi. Muhtemelen Hayao Miyazaki’nin son filminin konusu şöyle:

 

İkinci Dünya Savaşı sürerken, annesinin trajik ölümüyle sarsılan genç Mahito, Tokyo’dan, çocuğun annesine çarpıcı bir benzerlik gösteren yeni üvey annesi Natsuko’nun sakin kırsal evine taşınır. Alışmaya çalışırken, bu tuhaf yeni dünya, Mahito’nun kafasını karıştıran ve onu “uzun zamandır beklenen kişi” olarak adlandıran inatçı bir gri balıkçılın ortaya çıkmasıyla daha da tuhaflaşır.

 

 

  • Five Nights at Freddy’s, Emma Tammi

 

Dünya çapında gişe rekorları kıran film, ikonik ve jumpscare temelli korku oyununun live action filme uyarlanmasıyla beraber bu korku oyunuyla büyümüş çocukların ilgisini çekti. Eleştirmenler tarafından beğenilmeyen ve düşük puan fırtınasına tutulan filmin bu kadar konuşulacak neyi var, merak ediyoruz. Konusu şöyle:

 

Kısa süre önce kovulan ve iş arayan Mike adlı sorunlu bir genç, terk edilmiş bir tema restoranında gece güvenlik görevlisi olarak çalışmayı kabul eder: Freddy Fazbear’ın Pizzacısı. Ancak çok geçmeden Freddy’s’te hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığını keşfeder.

 

 

  • Atatürk, Mehmet Ada Öztekin

 

Disney+’ın 29 Ekim coşkusuyla kendi kataloğunda yayınlayacağını çok önceden açıklayıp, kararından dönmesiyle beraber birbirini izleyen süreç, filmin tam olarak ne olduğunu, nerelerde yayınlandığını ve en çok filmin kendisini aşarak insanların ilgisini azalttı. Sonuçta, “vizyona giren yüksek prodüksiyonlu bir Atatürk filmi izlemek isterim” derseniz filmin konusu şöyle:

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 1881–1919 yılları arasında geçen hikâyesi.