luca guadagnino’dan, queer’e dair merakımızı kaşıyan açıklamalar

luca guadagnino’dan, queer’e dair merakımızı kaşıyan açıklamalar


“en kişisel filmim”


Zendaya, Mike Faist ve Josh O’Connor’lı kadrosuyla yılın en büyük filmlerinden “Challengers”ın yönetmeni Luca Guadagnino durmayı planlamıyor. Drew Starkey ve Daniel Craig’i başrole taşıdığı, neobeat yazarlarından William S. Burroughs’ın aynı isimli öyküsünden uyarlanan “Queer” ile 2024’e bir iz daha bırakmaya hazır. Bugüne kadar yaptığı her filmde övgü alan ve rüştünü ispat eden Guadagnino, “Queer”in kariyerindeki en kişisel film olacağını söyledi.

“Bu film benim için Powell & Pressburger’e* saygı duruşu niteliği taşımakta. “Red Shoes”u** bugüne kadar en az 50 kere izlemişimdir. “Queer”in çok sayıda ve kabul etmem lazım, oldukça itici olan seks sahnelerinin beğenileceğini, hatta takdir edileceğini düşünüyorum.”

“Queer” gibi yapmak istediği çok sayıda film olduğunu ve şimdiden planlarına başladığını da anlatan Guadagnino, bir opera yönetmeyi düşlediğini aktardı. John Adams’ın yönettiği “The Death of Klinghoffer”ı radarına almış bile…

Dipnotlar:

* Powell & Pressburger, yönetmen Michael Powell ile senarist Emeric Pressburger tarafından 1939’da kurulan bir yapım şirketi. 1943’te adını “The Archers” olarak değiştiren şirket, 1957 yılında kapandı.

** The Red Shoes, 1948 yapılmış bir filmdir. Filmin yapımcısı ve yönetmeni Powell & Pressburger’dir.