YORGOS LANTHIMOS YİNE AKLIMIZI ALMAYA HAZIR

YORGOS LANTHIMOS YİNE AKLIMIZI ALMAYA HAZIR


The Favourite


The Lobster ve The Killing of A Sacred Deer ile artık iyice Hollywood yönetmeni haline gelen, Yunan Yeni Dalgasının en etkili isimlerinden biri olan Yorgos Lanthimos‘un yeni filmi The Favourite‘tan ilk fragman yayınlandı.

favori

Lanthimos’un kendi ülkesi dışında çektiği üçüncü uzun metraj olan The Favourite, muhteşem sanat yönetimine sahip bir dönem filmi olmuş gibi gözüküyor. İlk fragmandan anladığımız kadarıyla Lanthimos’tan alışık olduğumuz fantastik durumların, realiteyle iç içe geçmesi gibi olaylar bu filmde pek fazla yokmuş gibi gözüküyor. Ama Yorgos’un işi belli olmaz 18. yüzyıl İngiltere‘sindeki aristokrasi, düşesler ve kraliçelerin arasına fantezi düşüncelerini incelikle yerleştirebilir. Film, 18. yüzyılda, 1702 ve 1714 yılları arasında İngiltere tahtında oturan Kraliçe Anne ve onun sadık danışmanı, sırdaşı ve sevgilisi Marlborough Düşesi Sarah Churchill’le olan ilişkilerinin, düşesin kuzeninin gelmesiyle bozulmasını anlatıyor.

Filmin oyuncu kadrosunda Lanthimos’un daha önceki filmlerinden tanıdık simalar var. The Lobster’da birlikte çalıştığı Olivia Colman, Kraliçe Anne rolünde karşımıza çıkıyor. Onun sevgillisi ve sırdaşı olan düşes rolünde yine The Lobster’da yönetmenle birlikte çalışan Rachel Weisz var. Hollywood’un en popüler aktrislerinden biri olan Emma Stone ise yönetmenle ilk kez birlikte çalışacak. Bu isimlerin yanı sıra Mark Gatiss, Joe Alwyn ve Nicholas Hoult gibi izleyicilerin çok yakından tanıdığı isimler de filmde rol alacak.

Yorgos Lanthimos, bu sefer gözünü Oscar‘a dikmiş olacak ki film tam ödül sezonu öncesi 23 Kasım‘da vizyona girecek. Bakalım Lanthimos istediği bu ödüle, bu filmle kavuşabilecek mi?

favorit