acayip konusu olan bir film arayanları spiderhead’e davet ediyoruz

acayip konusu olan bir film arayanları spiderhead’e davet ediyoruz


chris hemsworth ve miles teller da cabası


Yıllar sonra gelen devam filmleri, hikayenin bilmem kaç sene öncesini anlatan prequel’lar, uyarlamalar, uyarlamaların uyarlamaları derken Hollywood’un senaryo tıkanıklığından artık hepimize gına gelmiş durumda; farkındasınız, değil mi? Yine de 1-2, bilemedin 3-5 senede bir özgün bir tema veya konuya sahip yapımlarla karşılaşabiliyoruz. Bugünkü konu başlığımız da bu yapımlardan biri olacak. Netflix’in yarı yıldızlar geçidi yeni filmi Spiderhead’den bahsediyoruz.

Distopik bir ortamda geçen ve kara komedi ile psikolojik gerilim türlerini harmanlamasıyla “janr-bükücü” olarak tanımlanan Spiderhead, George Saunders’ın ilk olarak The New Yorker’da yayımlanan, hemen ardından best-selling antoloji romanı Tenth of October’da da okuyucuların karşısına çıkan Escape from Spiderhead isimli kısa hikayesinden uyarlanıyor. Filmin konusu ise şöyle: Yakın gelecekte geçen Spiderhead’in dünyasında şirketler ve devletler mahkumlarla anlaşma sağlayıp onları çeşitli medikal deneylerde denek olarak kullanır. Anlaşma basit. Ceza süresinin kısaltılması karşılığında piyasaya henüz sürülmemiş yeni ilaçlara denek olarak tabi tutulmak. Bu mahkumlardan biri ise test amaçlı kullanılan ilaçlardan birini deneyince sevgi kavramını hissetme yetisini kaybeder. İşbu mahkum, olayın ardından hayatındaki her şeyi sorgulamaya başlar ve kafasındaki sorulara cevap bulmak üzere bir yolculuğa atılır.

Spiderhead’in başrollerini Chris Hemsworth ve Miles Teller gibi yıldız isimler üstleniyor. Tamamı henüz duyurulmayan oyuncu kadrosunda Lovecraft Contry’den tanıdığımız Jurnee Smollett de yer alıyor. Rhett Reese ve Paul Wernick ikilisinin senaryolaştırdığı filmin yönetmen koltuğunda oturan isim ise şu sıralar yıllar sonra gelen Top Gun devam filmi Top Gun: Maverick ile sıkça andığımız Joseph Kosinski.

Farklı konusuyla şimdiden dikkatimizi çeken Spiderhead, 17 Haziran tarihinde Netflix kataloğunda yerini alacak. Filmin ilk fragmanını izlemek isterseniz hemen aşağı alabiliriz.