Sinema dünyasında İngiltere’nin Oscar ödülleri olarak kendine ün yapan BAFTA’nın bu yıl ki edisyonunun aday listesi açıklandı.
“Nomadland” ve “Rocks” yedi adaylıkla listeyi hakimiyet altına alırken, “Minari”, “Mank”, “The Father” ve “Promising Young Woman” altı adaylıkla hemen arkalarında yer aldı. “The Father”, “The Mauritanian”, “Nomadland”, “Promising Youn Woman” ve “The Trial of the Chicago 7”nun en iyi film için yarışacağı ödül töreninde, favoriler arasında gösterilen “Minari”nin adaylar arasında bulunmaması sürpriz olarak karşılandı.
Oscar yolu kesin olarak gözüken film ise, en iyi yönetmen (Thomas Vinterbeg) ve en iyi erkek oyuncu (Mads Mikkelsen) kategorilerinin yanında, İngilizce olmayan en iyi film ve en iyi orijinal senaryoda yarışan “Another Round” gibi duruyor.
Televizyon dünyasının en prestijli ödüllerinden biri olan BAFTA’nın 74. Ödülleri, 11 Nisan’da sahiplerini bulacak.
Ödülleri kazanmaya son bir adımı kalan adaylar şu şekilde;
En İyi Film
The Father
The Mauritanian
Nomadland
Promising Young Woman
The Trial Of The Chicago 7
En İyi İngiliz Filmi
En İyi İngiliz Filmi
Calm With Horses
The Dig
The Fat
His House
Limbo
The Mauritanian
Mogul Mowgli
Promising Young Woman
Rocks
Saint Maud
En İyi Yönetmen
Thomas Vinterberg – Another Round
Shannon Murphy – Babyteeth
Lee Isaac Chung – Minarı
Chloé Zhao – Nomadland
Jasmila Žbanić – Quo Vadis, Aida?
Sarah Gavron – Rocks
En İyi Orijinal Senaryo
Tobias Lindholm, Thomas Vinterberg – Another Round
Jack Fincher – Mank
Emerald Fennell- Promising Young Woman
Theresa Ikoko, Claire Wilson – Rocks
The Trial Of The Chicago 7 – Aaron Sorkin
En İyi Uyarlama Senaryo
Moira Buffini – The Dig
Christopher Hampton, Florian Zeller – The Father
Rory Haines, Sohrab Noshirvani, M.B. Traven – The Mauritanian
Chloé Zhao – Nomadland
Ramin Bahrani -The White Tiger
En İyi Kadın Oyuncu
Bukky Bakray – Rocks
Radha Blank- The Forty-Year-Old Version
Frances McDormand -Nomadland
Vanessa Kirby – Pieces of a Woman
Wunmi Mosaku -His House
Alfre Woodard -Clemency
En İyi Erkek Oyuncu
Riz Ahmed – Sound of Metal
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Adarsh Gourav -The White Tiger
Anthony Hopkins -The Father
Mads Mikkelsen -Another Round
Tahar Rahim -The Mauritanian
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
Niamh Algar – Calm With Horses
Kosar Ali -Rocks
Maria Bakalova -Borat Subsequent Moviefilm
Dominique Fishback -Judas and the Black Messiah
Ashley Madekwe -County Lines
Yuh-Jung Youn -Minari
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
Daniel Kaluuya -Judas and the Black Messiah
Barry Keoghan – Calm With Horses
Alan Kim – Minari
Leslie Odom Jr. -One Night In Miami…
Clarke Peters -Da 5 Bloods
Paul Raci -Sound of Metal
En İyi İlk Senarist, Yönetmen ya da Yapımcı (İngiliz)
Remi Weeke -His House
Ben Sharrock, Irune Gurtubai – Limbo
Jack Sidey – Moffie
Theresa Ikoko, Claire Wilson – Rocks
Rose Glass, Oliver Kassman -Saint Maud
İngilizce Olmayan En İyi Film
Thomas Vinterberg, Sisse Graum Jørgensen – Another Round
Andrei Konchalovsky, Alisher Usmanov -Dear Comrades!
Ladj Ly -Les Misérables
Lee Isaac Chung, Christina Oh -Minari
Jasmila Žbanić, Damir Ibrahimovich -Quo Vadis, Aida?
En İyi Belgesel
Alexander Nanau -Collective
Alastair Fothergill, Jonnie Hughes, Keith Scholey -David Attenborough: A Life on Our Planet
Bryan Fogel, Thor Halvorssen -The Dissident
Pippa Ehrlich, James Reed, Craig Foster -My Octopus Teacher
Jeff Orlowski, Larissa Rhodes -The Social Dilemma
En İyi Animasyon Filmi
Dan Scanlon, Kori Rae -Onward
Pete Docter, Dana Murray -Soul
Tomm Moore, Ross Stewart, Paul Young -Wolfwalkers
Emile Mosseri -Minari
James Newton Howard -News of the World
Anthony Willis -Promising Young Woman
Jon Batiste, Trent Reznor, Atticus Ross -Soul
En İyi Casting
Shaheen Baig – Calm with Horses
Alexa L. Fogel -Judas and the Black Messiah
Julia Kim -Minari
Lindsay Graham Ahanonu, Mary Vernieu -Promising Young Woman
Lucy Pardee -Rocks
En İyi Görüntü Yönetimi
Sean Bobbitt -Judas and the Black Messiah
Erik Messerschmidt -Mank
Alwin H. Küchler -The Mauritanian
Dariusz Wolski -News of the World
Joshua James Richards -Nomadland
En İyi Kurgu
Yorgos Lamprinos -The Father
Chloé Zhao -Nomadland
Frédéric Thoraval -Prominsg Young Woman
Mikkel E.G. Nielsen -Sound of Metal
Alan Baumgarten -The Trial of the Chicago 7
En İyi Prosüksiyon Tasarımı
Maria Djurkovic, Tatiana Macdonald -he Dig
Peter Francis, Cathy Featherstone -The Father
Donald Graham Burt, Jan Pascale -Mank
David Crank, Elizabeth Keenan -News of the World
Sarah Greenwood, Katie Spencer -Rebecca
En İyi Kostüm Tasarımı
Michael O’Connor -Ammonite
Alice Babidge -The Dig
Alexandra Byrne -Emma
Ann Roth -Ma Rainey’s Black Bottom
Trish Summerville -Mank
En İyi Saç & Makyaj
Jenny Shircore -The Dig
Patricia Dehaney, Eryn Krueger Mekash, Matthew Mungle -Hillbilly Elegy
Matiki Anoff, Larry M. Cherry, Sergio Lopez-Rivera, Mia Neal -Ma Rainey’s Black Bottom
Kimberley Spiteri, Gigi Williams -Mank
Mark Coulier -Pinocchio
En İyi Ses
Nominees TBC -Greyhound
Michael Fentum, William Miller, Mike Prestwood Smith, John Pritchett, Oliver Tarney -News of the World
Sergio Diaz, Zach Seivers, M. Wolf Snyder -Nomadland
Coya Elliott, Ren Klyce, David Parker- Soul
Jaime Baksht, Nicolas Becker, Phillip Bladh, Carlos Cortés, Michelle Couttolenc – Sound of Metal
En İyi Görsel Efekt
Pete Bebb, Nathan McGuinness, Sebastian von Overheidt – Greyhound
Matt Kasmir, Chris Lawrence, David Watkins – The Midnight Sky
Sean Faden, Steve Ingram, Anders Langlands, Seth Maury – Mulan
Santiago Colomo Martinez, Nick Davis, Greg Fisher – The One and Only Ivan
Scott Fisher, Andrew Jackson, Andrew Lockley – Tenet
Yükselen Yıldız Ödülü
Bukky Bakray
Conrad Khan
Kingsley Ben-Adir
Morfydd Clark
Sope Dìrísù