oturma odanızın fon müziği yeni albümüyle nils frahm’dan geliyor

oturma odanızın fon müziği yeni albümüyle nils frahm’dan geliyor


music for animals


Çağdaş klasik müziğin baş tacı Nils Frahm, yeni albümü Music For Animals’ı duyurdu.

Doğaya ve doğanın büyüleyiciliğinden etkilenenlere ithafen yaratılan Music For Animals, Frahm’ın 2018 çıkışlı liste başı kaydı All Melody’i takiben geliyor. Geçen bu dört sene içerisinde Frahm’dan Empty, Graz, Old Friends New Friends de dahil toplam altı albüm dinleme fırsatına eriştik ancak bu albümler canlı kayıtlar ve eski materyallerden oluşuyordu. Music For Animals ise Frahm’ın 2018’den beri bir uzun çalar için stüdyoya girdiği ilk albüm.

Albümün türü ve teması ise yine Frahm’a yaraşır, emsali az niteliklere sahip. Toplam 10 şarkıyı barındıracak uzun çalar, Erik Satie’nin 1917’de ortaya attığı mobilya müziği -ya da orijinal adıyla musique d’ameublement– teriminden/türünden beslenen seslere sahip olacak. Dinleyicinin dikkatini çekmek için herhangi bir gayesi olmayan bu tür, tam da adından anlaşılacağı şekilde evinizdeki gündelik hayatınıza, eşyalarınıza, mobilyalarınıza ayak uydurup tıpkı bu mobilyalar gibi ortamdaki boşluğu ve sessizliği kendisini pek de önemsenmeyecek biçimde bozmayı amaçlıyor. “Dikkat çekmeyecekse neden böyle bir tür var?” sorusunun cevabı ise şöyle: Boşluğu doldurmak için bazen amaçsız şeylere de ihtiyacımız var çünkü.

Music For Animals, her ne kadar mobilya müziği türünden beslense de Frahm’ın All Melody’de yarattığı eşsiz müzikal dünyadan da esintiler taşıyacak, hatta direkt olarak All Melody’nin bitirdiği yerden başlayacak gibi görünüyor. Öte yandan 2015 çıkışlı, Ólafur Arnalds ile ortak kaydedilen Loon albümünden de çeşitli tınılar duyacak gibiyiz. Bunu albümün duyurusu ile beraber paylaşılan; atmosferik seslere, yumuşak analog sequencer kayıtlara ve sakinliğini korusa da her saniyesinde daha da derinleşen ilk tekli Right Right Right’ta görebiliyoruz. Albümün temasına gelecek olursak… Çoğu Frahm kaydı gibi yine doğadan ilham alıyor Music For Animals. Temayı şu sözlerle özetlemiş hatta: “Bazı insanlar yaprakların hışırtısını ve dalların hareket etmesini izlemekten hoşlanır. Bu albüm onlar için.”

Music For Animals için 23 Eylül tarihini bekliyoruz. Albümün kapak görseli ve şarkı listesi, yayınlanan ilk tekli Right Right Right ile beraber aşağıda.

Music For Animals:

1. The Dog With 1000 Faces
2. Mussel Memory
3. Seagull Scene
4. Sheep In Black And White
5. Stepping Stone
6. Briefly
7. Right Right Right
8. World Of Squares
9. Lemon Day
10. Do DreamAdvertisement